wizyta u dentysta - implanty zębowe, kilka porad - Dobry dentysta

Implantologia Gliwice

Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa

Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dot

wizyta u dentysta - implanty zębowe, kilka porad - Dobry dentysta Implantologia Gliwice
knięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.

Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.

Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.


Zdrowie dziecięcych ząbków

Czy wiesz, że o uzębienie dziecka należy dbać już od pierwszych dni? Jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego mleczaka należy codziennie przemywać jamę ustną gazikiem nasączonym wodą. Kiedy dziecko będzie starsze należy korzystać ze szczoteczek do zębów z miękkim włosiem. Stopniowo włączamy pasty do zębów rekomendowane dla najmłodszych. W stosownym czasie należy też odwiedzić gabinet dentystyczny. Specjaliści zalecają aby wizyta odbyła się kiedy w buzi malucha pojawi się pierwszy ząb. Dlaczego tak wcześnie? Na wizycie stomatolog rozwieje wątpliwości rodziców oraz wytłumaczy im jak dbać o higienę jamy ustnej. Może się zdążyć, że podczas pierwszej wizyty dziecko nawet nie otworzy buzi do badania, Nie szkodzi. Najlepiej przyjąć założenie, że jest to wizyta adaptacyjna. Warto aby dziecko oswoiło się z gabinetem, pozbyło się strachu. Początek przygody z fotelem dentystycznym rzutuje na stosunek do leczenia zębów nie tylko w dzieciństwie, ale niejednokrotnie w dorosłym życiu! Gros osób bojących się wizyty u specjalisty to ludzie dorośli. Dlatego ważne jest aby dentysta kojarzył się maluchowi z sympatyczną atmosferą i spokojnym badaniem. Absolutnie nie powinno dopuszczać się do sytuacji, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, a dziecko jeszcze nigdy nie było na przeglądzie uzębienia. Wybierając poradnię dentystyczną, warto szukać takiej, która cieszy się dobrą opinią wśród rodziców. Obecnie w wielu miejscowościach z powodzeniem funkcjonują placówki specjalizujące się w przyjmowaniu najmłodszych pacjentów.


Nie ma więc co ociągać się

Gabinet dentystyczny to miejsce, które od czasu do czasu każdy z nas musi odwiedzić. No cóż, z zębami tak to już jest, że zęby psują się i trzeba je leczyć. Byłoby wręcz idealnie, gdyby te wyrastały nam raz na całe życie, ale tak, niestety, nie jest. Ale nie ma co narzekać, bo w końcu dentysta w naszej rzeczywistości jest na wyciągnięcie ręki i kiedy tylko potrzeba, możemy korzystać z jego usług. Co więcej, współczesny stomatolog ma nam do zaoferowania naprawdę sporo i nawet najbardziej strachliwi pacjenci mogą spokojnie już siadać na fotelu stomatologicznym. I bardzo dobrze, bo tym sposobem dużo przyjemniej jest chodzić do takich gabinetów.
Z reguły jest tak, że mamy swoich stomatologów i u nich przez całe lata leczymy swoje zęby. To wygodna opcja, bo i sam doktor nas zna i wie wszystko o naszych zębach.
A skoro już jesteśmy przy tym temacie, warto jeszcze dodać, że zdrowe uzębienie to podstawa naszego zdrowia. Ludzie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że nieleczone zęby bywają przyczyną wielu schorzeń, czasami nawet bardzo poważnych. Nie ma więc co ociągać się, tylko regularnie chodzić do dentysty.


Jak to możliwe że dorośli inteligentni

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


W takim gabinecie powinny dostępne być

Jeżeli zaczyna pobolewać nas ząb, albo coś niedobrego dzieje się z naszymi dziąsłami, nie zwlekajmy już dłużej, tylko koniecznie odwiedźmy sprawdzony gabinet dentystyczny. Pamiętajmy przy tym o tym, że stomatolog jest osobą, której absolutnie nie należy się bać, bowiem jest ona po to by nam pomóc. Oczywiście, bardzo ważne jest to, by dentysta, który będzie się nami zajmował, był człowiekiem nowoczesnym, obeznanym z nowymi technologiami i używający tylko najlepszych narzędzi. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny nie tylko bowiem przeprowadzi takie zupełnie podstawowe zabiegi jak wybielanie czy piaskowanie, ale jest w stanie podjąć się popularnej endodoncji, czyli leczenia kanałowego, a nawet w razie potrzeby chirurgii zębowej, czyli leczenia pod mikroskopem. W takim gabinecie powinny dostępne być także urządzenia umożliwiające zrobienie na miejscu zdjęcia rentgenowskiego, które wykaże, co dzieje się z naszymi zębami w miejscu, które nas pobolewa. Nie wszystko jest bowiem widoczne na pierwszy rzut oka, jak na przykład zwykły ubytek, a niekiedy właśnie takie zdjęcie rentgenowskie jest koniecznością dla postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.


Bo posiada on wszelkie uprawnienia do

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.